Queerbaiting fanów Johnny'ego Storma

Pisałam już o queerkodowaniu Johnny'ego Storma, gdzie delikatnie poruszyłam temat queerbaitingu, ale bez konkretnego nazwania tego zjawiska, dlatego w tej notce chcę napisać więcej. 

Queerbaiting występuje wtedy, kiedy twórcy danego medium tworzą napięcie homoerotyczne między postaciami, dając im quasi romantyczną fabułę, ale bez żadnego zamiaru zrobienia z nich kanonicznej pary. Osoby queer wiedzą z pierwszej ręki, jak wygląda queerowy romans, a także nie zakładają automatycznie, że każdy, kto mówi, że jest hetero, naprawdę takim jest lub takim pozostanie. Niektórzy twórcy robią to dla zabawy, bo nie wiedzą lepiej, ale zdecydowanie większa część queerbaitingu to chwyt marketingowy mający na celu przyciągnąć więcej fanów (głównie fanek, bo "rynek" slashu jest duży i głównie składa się z cis kobiet) do medium, a jednocześnie nie alienować heteronormatywnych odbiorców.

Nie należy mylić queerbaitingu z cenzurowaniem queerowego związku ze względów niezależnych od twórców (np. praw czy uprzedzeń kraju, gdzie dane medium jest produkowane). Dobrymi przykładami ocenzurowanego związku queer są "Legenda Korry" czy anime "Yuri!!! On ICE" (o zachodnim odbiorze relacji Viktora i Yuuriego i nazywaniu jej queerbaitingiem, w porównaniu do japońskich fanów, którzy bez problemu odczytali romantyczny związek między tymi bohaterami, można poczytać w tym threadzie na twitterze [dostęp 31.05.2019]). Warto jednak zaznaczyć, że queerbaiting wynika z długiej cenzury mediów, które nie mogły wprost pokazać nic queerowego, a chciały jednoznacznie dać odbiorcom do zrozumienia, że coś jest na rzeczy.

Jak to ma się do Johnny'ego? 


Chcę przedstawić trzy związki Johnny'ego z mężczyznami, które w ostatnim czasie były queerbaitowane przez twórców.

Na początku trzeba wspomnieć o Dakenie, synu Wolverine'a. Ma około 70 lat, ale posiada czynnik regeneracyjny jak ojciec, przez co wygląda młodziej. Jego orientacja seksualna nie jest nigdzie na kartach komiksu nazwana, ale często widać go w łóżku zarówno z kobietami jak i mężczyznami. Jest mistrzem manipulacji; poza mocami ojca posiada jeszcze feromony, którymi może wpływać na emocje i reakcje innych. 

Właśnie od manipulacji zaczyna się jego związek z Fantastyczną Czwórką, gdzie jako członek Avengers Normana Osborna przebija nogę Johnny'ego strzałą Bullseye'a i zwala na niego za to winę. W solowej serii Dakena jego relacja z Johnnym i Fantastyczną Czwórką jest bardziej rozwijana, zwłaszcza na początku i końcu serii. 

Kilka lat po publikacji tego komiksu, jego współautorka napisała na twitterze:
Fan: Czy Johnny Storm i Daken spali ze sobą czy nie?
Marjorie: Słuchaj, spróbowaliby nie, skoro tak bardzo staraliśmy się stworzyć napięcie seksualne między nimi.

Czy to seksualne napięcie zostało w komiksie nazwane? Nie. Co dziwne, Daken wiele razy mówi do innych mężczyzn (Bena Grimma, Bullseye'a, Maca Gargana), że mają seksualne uczucia do niego czy innego mężczyzny, ale jedyne odniesienie do Johnny'ego z jego ust wygląda tak:

Ben: Mam cię.
Daken: Przyznaj się. Podoba ci się to, że dotykasz moje ciało.
Albo może po prostu chciałbyś, żeby zamiast mnie stał tu Human Torch.

Drugą osobą, o której trzeba wspomnieć w tym temacie, jest jeden z najlepszych przyjaciół Johnny'ego, Wyatt Wingfoot. Rdzenny Amerykanin z plemienia Keewazi, pochodzących z plemienia Komanczów. Jego ojciec był "największą gwiazdą olimpijskiego dziesięcioboju, jaką ten kraj kiedykolwiek miał!". Z Johnnym poznali się na studiach, gdzie byli współlokatorami w akademiku, ale był obecny podczas kilku przygód Fantastycznej Czwórki, jak na przykład ich pierwsza podróż do Wakandy.

Pod koniec tego roku Wyatt uczestniczył nie tylko w wieczorze kawalerskim Bena Grimma, ale także był na jego ślubie, na którym Ben zażyczył sobie obecność tylko rodziny (Fantastic Four 2018 #5). Zapytany o to scenarzysta tego zeszytu, Dan Slott, odpowiedział w następujący sposób:
Fan: Mam pytanie. Wyatt był na ślubie. To znaczy, że jest jakoś częścią rodziny, prawda? W ich sercach.
Dan Slott: Może był parą Johnny'ego.

Może nie raziłoby to tak bardzo, gdyby nie rozmowa, jaką Johnny wcześniej w tym zeszycie przeprowadzał z Benem. Tuż po wieczorze kawalerskim Johnny mówił Benowi, że jest wiecznym kawalerem, że nie wychodzą mu żadne związki, że nie może znaleźć miłości. Odpowiedź Bena brzmiała następująco:

Ben: Kiedy będziesz wiedział [że ta osoba jest tą jedyną] – a będziesz wiedział – zaryzykuj. Nie czekaj na silniejsze osłony.
Bądź dzielny, Johnny Stormie. Bądź bardziej odważny niż ja.

Bądź dzielny, Johnny Stormie. Niby nic, ale każda osoba queer w tym momencie uniosła głowę w górę jak surykatka. A później jeszcze Slott napisał, że może Wyatt był parą Johnny'ego na tym ślubie. A później w zapowiedziach była wzmianka, że coś w życiu Johnny'ego się zmieni (nie zmieniło się nic, nie było żadnego odniesienia do tego zdania z zapowiedzi). Na dodatek w ostatnich zeszytach Fantastycznej Czwórki Wyatt cały czas jest obecny. Ale na temat odwagi Johnny'ego nadal nie ma nic.

Drugim najlepszym przyjacielem Johnny'ego jest Peter Parker. Obaj byli nastolatkami, kiedy zyskali moce. Na samym początku niezbyt za sobą przepadali, ale mimo to mocno na siebie wpływali. To dzięki przemówieniu Johnny'ego w jego szkole Peter nie poddał się po przegranej walce z Doc Ockiem (Amazing Spider-Man 1963 #3). Johnny nie wierzył, że Spider-Man jest tchórzem uciekającym od walki, i spędził całą noc czekając za nim na Statui Wolności (Amazing Spider-Man 1963 #17-18). Później ich przyjaźń stała się tak mocna, że kiedy Johnny umarł, w swoim testamencie oddał swoje miejsce w drużynie Peterowi, "zostawiając mu" swoją rodzinę (Amazing Spider-Man 1999 #657).

W ostatnim czasie serie Spider-Mana rozmnażają się jak grzyby po deszczu, dlatego aż dwóch autorów miało coś do powiedzenia w kwestii jego związku z Johnnym. Pierwszym z nich był Chip Zdarsky na swoim tumblrze, odpowiadając na manip fałszywego tweeta z jego imieniem:
Fałszywy tweet: Walić to, Johnny i Spider SĄ w sobie zakochani, a snajperzy w moim domu nie mogą mi ni
Chip Zdarsky: Ten tweet jest fałszywy, ale też prawdziwy pod wieloma względami

Do stworzenia tego fałszywego tweeta przyczynił się fakt, że w serii pisanej przez Zdarsky'ego, Peter Parker: The Spectacular Spider-Man, w pierwszej historii Johnny od samego początku miał dużą rolę.

Podobna sytuacja miała miejsce w serii Friendly Neighborhood Spider-Man pisanej przez Toma Taylora, gdzie Johnny również się pojawił, chociaż jego rola była o wiele mniejsza. Podczas promowania na swoim twitterze kolejnego zeszytu serii, w odpowiedzi do Toma odezwał się inny scenarzysta, Anthony Oliveira, z pytaniem, czy Johnny i Peter się pocałują.

Wszystkie powyższe przykłady odnosiły się do twórców wyrażających swoje zdanie na temat relacji tych mężczyzn z Johnnym. Kolejny przykład teoretycznie również można pod to podciągnąć, ale jednocześnie jest to kanonicznie na kartach komiksu powiedziane, mimo że z ust Deadpoola w serii Spider-Man/Deadpool od Robbiego Thompsona:

Peter: Poczytaj mi bajkę i ułóż do snu, tato?
Johnny: Zamknij się.
Ben: Powiesz sieciogłowemu czy ja mam?
Wade: Załatwię to, Rock of Ages. Hej, czy mi się wydaje, czy między tymi dwoma coś jest?
(Spider-Man/Deadpool 2016 #32)

I to nie raz, tylko dwa:
Wade: No proszę, Johnny Storm, drugi najlepszy przyjaciel Sieciaka.
Johnny: Co...?
Wade: Przeczytałem wszystkie wasze team-upy. Uwielbiam waszą... chemię.
Peter: Wade ma teorię, Johnny.
Johnny: O chemii między nami?
Peter: Gdyby to było takie łatwe.
(Spider-Man/Deadpool 2016 #49)

Na początku obecnej serii Fantastycznej Czwórki została nam obiecana przygoda Johnny'ego i Bobby'ego Drake'a, o której na razie nie słychać. Być może zostanie ona pokazana w jednej z wychodzących dodatkowych serii o FF, jednak o ile byłaby to naprawdę ciekawa możliwość do zaprzestania queerkodowania Johnny'ego i queerbaitowania jego fanów – przemiany podtekstu w tekst, o tyle ta przygoda ma się odbywać w przeszłości, więc raczej nie ma co na to liczyć.

Więcej o queerbaitingu (z przykładami zarówno pary Johnny/Peter, jak i innych komiksowych oraz w większości serialowych) pisze Aldona Kobus w swoim artykule “Podtekst zamiast reprezentacji. Queerbaiting jako strategia sprzedaży”, który jest częścią antologii “Seriale w kontekście kulturowym. Dyskurs, konwencja, reprezentacja” wydanej w Olsztynie w 2017 roku. Tekst można pobrać za darmo pod tym linkiem.

Komentarze

Popular Posts

Jak śmierć Lois Lane oddziałuje na Supermana

Flame on! Queerkodowanie jednego z pierwszych superbohaterów Marvela